USG Sonofeedback
USG Sonofeedback
USG Sonofeedback czyli rehabilitacja pod kontrolą ultrasonografu dostarcza informacji o stanie tkanek miękkich i stawów lub o jakości ich biomechaniki względem siebie. Za pomocą obrazowania USG fizjoterapeuta może na bieżąco oceniać efektywność prowadzonej terapii oraz modyfikować stosowane terapie, co w rezultacie prowadzi do skrócenia okresu leczenia.
USG w trakcie rehabilitacji ma na celu monitorowanie w czasie rzeczywistym bieżącego stanu funkcjonalnego tkanek miękkich, takich jak: mięśnie, ścięgna czy więzadła w danej okolicy ciała, i potencjalnych zmian wynikających z procesu gojenia przez cały okres rehabilitacji. Obraz USG pozwala także ocenić obrzęk, wysięk oraz unaczynienie badanej okolicy. W badaniu oceniana jest również tkanka podskórna, m.in. blizny co umożliwia ocenę restrykcji tkankowych będących wynikiem zabiegów operacyjnych.
Pełen obraz badania USG pozwala na dostosowanie terapii i ćwiczeń do możliwości ocenianej struktury.
Znaczną przewagą badania USG stosowanego w fizjoterapii jest ocena dynamiczna, co oznacza, że konkretny staw ocenia się podczas ruchu, np. zginania czy obciążania stawu kolanowego. Fizjoterapeuta jest w stanie ocenić mięśnie w trakcie skurczu i rozkurczu, zobrazować ruch tkanek miękkich względem siebie w celu wykluczenia restrykcji. USG wykorzystywane jest również jako sonofeedback co pomaga w nauce świadomej pracy mięśni, np. mięśni głębokich stabilizujących kręgosłup.
Jeżeli podczas badania fizjoterapeuta zauważy zmiany strukturalne, np. uszkodzenie tkanek miękkich lub inne zmiany patologiczne to zleca pacjentowi badanie obrazowe u specjalisty radiologii.